3 Maja

3 Maja Święto Konstytucji

Tuż przed rozpoczynającym się długim weekendem majowym w naszej szkole odbył się uroczysty apel upamiętniający 226 rocznicę uchwalonej 3 maja 1791 roku ustawy regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów – Konstytucji 3 Maja.

Uroczystość przygotowali najmłodsi uczniowie naszej szkoły – pierwszoklasiści i przedszkolaki pod okiem nauczycielek Justyna Miązek i Bożeny Stępień. Towarzyszyli im starsi uczniowie z klasy IV i V oraz Samorząd Szkolny.

Ten dzień był wspaniałą okazją, by uzmysłowić rolę i znaczenie takich słów jak Ojczyzna i Patriotyzm oraz przybliżyć  fakty z historii Polski, często zapomniane i nie do końca rozumiane przez dzieci. Uroczystość pod hasłem „Witaj majowa jutrzenko” zainicjowało wprowadzenie sztandaru  i odśpiewanie hymnu narodowego, po którym odbyła się część artystyczna.

W swoim wystąpieniu przedszkolaki i uczniowie zaprezentowali inscenizacje, wiersze i pieśni patriotyczne chcąc  przybliżyć  znaczenie tego wydarzenia w historii naszej Ojczyzny. Przypomnieli tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791r. i wyjaśnili, dlaczego jest to nadal tak ważny dzień dla Polski. Najmłodsi uczniowie włożyli wiele serca w przygotowanie tej doniosłej uroczystości co sprawiło, że uczniowie oglądali przedstawienie z powagą i zaciekawieniem.

Głównym celem apelu było wyrobienie wśród przedszkolaków i uczniów naszej szkoły postaw szacunku do dziedzictwa kulturowego, historycznego i tradycji narodowych.