Wycieczka

KRAKÓW-WIELICZKA

30 V we wtorek uczniowie klas młodszych wraz z wychowawczyniami Krystyną Rogulską , Joanną Matysiak oraz panem Sławomirem Lechowskim udali się wczesnym rankiem na wycieczkę do odległego Krakowa, który jak wiemy jest jednym z nielicznych na świecie miast, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

Jednak pierwszym punktem naszej wycieczki była Kopalnia  Soli w Wieliczce. Po otrzymaniu nadajników  i słuchawki, oraz przywitaniu się z  przewodnikiem zeszliśmy po schodach. Będąc już pod ziemią zaczęliśmy zwiedzanie. Zobaczyliśmy między innymi: Kaplicę Świętej Kingi, Komorę Janowice , Podszybie Kunegundy, Podziemne jezioro, plac zabaw, czy restaurację. W kopalni spędziliśmy około trzech godzin, ale i tak nie zdążyliśmy obejrzeć wszystkich miejsc.

Ogromne wrażenie zrobiła na wszystkich Kaplica Świętej Kingi z przepięknymi żyrandolami i płaskorzeźbami.  Mogliśmy posmakować słonych ścian. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie prastarego grodu królewskiego,  pełnego zabytków architektury,  który witał nas potęgą Zamku Królewskiego na Wawelu. Zwiedzanie rozpoczęliśmy odspaceru brzegiem Wisły. Po drodze odwiedziliśmy oczywiście słynnego smoka, który akurat zionął ogniem. Następnie udaliśmy się na Wawel, na którym podziwialiśmy Katedrę i wspaniały dziedziniec.  Niestety burza i oberwanie chmury uniemożliwiło nam dalszą część zwiedzania. Jednak śmiało można powiedzieć, że to był fantastyczny wyjazd, z którego wspomnienia na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników wyprawy.