Ocalić od zapomnienia

WYCIECZKA DO MUZEUM OSKARA KOLBERGA

W ramach projektu DGO 5 maja 2017r. została zorganizowana wycieczka do Muzeum Oskara Kolberga w Przysusze oraz Muzeum Wsi Radomskiej.

W Muzeum w Przysusze dzieci zapoznały się z życiem i pracą etnografa, folklorysty i kompozytora Oskara Kolberga, a także poznały historię miasta Przysucha. Zobaczyły rzeczy osobiste etnografa ( biurko, okulary, lampę, szafę itp.), rękopisy oraz zbiory ksiąg i instrumentów muzycznych. Poznały efekty pracy O. Kolberga, jej wpływ na podtrzymywanie i przekazywanie dziedzictwa kultury ludowej naszych przodków. Jako podsumowanie zajęć w muzeum obejrzały prezentację multimedialną o życiu  działalności i dokonaniach znanego folklorysty i etnografa Oskara Kolberga.

W Muzeum Wsi Radomskiej dzieci uczestniczyły w warsztatach dotyczących wypieku chleba. Poznały etapy tradycyjnego wypieku chleba na zakwasie. Na początku zajęć zapoznani zostali z narzędziami i akcesoriami potrzebnymi do wypieku chleba ( dzieża, łopata, niecka) a także zobaczyli piec do wypieku chleba. Potem każdy uczestnik otrzymał bryłkę ciasta i z niej  miał własnoręcznie zrobić  mały bochenek chlebka. Dzieci wspaniale wykonywały zadanie, formowały różne kształty i miały przy tej pracy wiele radości i satysfakcji. Kiedy chleb się wypiekał w piecu dzieci obejrzały prezentację multimedialną ,, Od ziarenka do bochenka”. Na koniec warsztatów każdy otrzymał swój upieczony  chlebek w prezencie.

Następnie z panią przewodnik uczestnicy wycieczki zwiedzali muzeum. Podziwiali chaty, zagrody i wnętrza dawnych izb mieszkalnych.

Wycieczka do Muzeum Oskara Kolberga stała się inspiracją do zbierania starych regionalnych pieśni i przyśpiewek.