Rajd rowerowy do Drzewicy

"Cudze chwalicie swego nie znacie..."

01.06.2018r. w ramach grantu oświatowego "Kto ty jesteś?- detektywi historii" młodzież uczestniczyła w rajdzie rowerowym do Drzewicy. Uczestnicy mogli poznać m.in. pracę Urzędu Gminy, zabytki czy historię Drzewicy.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spotkania z p. Burmistrzem Januszem Reszelewskim oraz p. Andrzejem Krzyżanowskim Dyrektorem ZEAS-u i prezesem LGD „Nad Drzewiczką”. Towarzyszyła nam również p. Sekretarz Urzędu p. Jolanta Starus.

Pan burmistrz opowiedział nam o swojej pracy oraz udzielił szereg odpowiedzi na nurtujące młodych detektywów pytania dotyczące funkcjonowania Urzędu Gminy oraz innowacji wprowadzanych na naszym terenie. Pan Andrzej Krzyżanowski opowiedział natomiast o działaniach podejmowanych przez LGD na rzecz gminy oraz jej promocji.

Uczniowie mieli możliwość pod kierunkiem p. sekretarz J. Starus zwiedzić gmach urzędu, spotkać się z pracownikami poszczególnych referatów.

Na pamiątkę wszyscy uczniowie otrzymali książki pt. „Wakacje w Drzewicy”.

Po spotkaniu w Urzędzie Gminy udaliśmy się do RCK i zwiedziliśmy wystawę „W drodze ku niepodległości...”

Dalszym punktem naszego rajdu była wizyta w parafii Św. Łukasza w Drzewicy. Ks. proboszcz Adam Płuciennik w bardzo ciekawy sposób przedstawił nam historię kościoła. Mieliśmy okazję wejść na wieżę kościelną co było dla nas niesamowitym przeżyciem.

Z kościoła przeszliśmy do parku na Placu Wolności. Tutaj ponownie spotkaliśmy się z p. burmistrzem i wspólnie kibicowaliśmy kolażom, gdyż tego dnia przez Drzewicę przejeżdżał Międzynarodowy Wyścig Kolarski Szlakiem Walk Maj. Hubala.

Rozgrzane emocje ostudziliśmy lodami oraz chwilą odpoczynku w parku po czym pojechaliśmy w dalsza drogę realizując następny etap rajdu czyli zwiedzanie ruin drzewickiego zamku. To również było dla nas ciekawą atrakcją, bo do tej pory nie mieliśmy okazji być na dziedzińcu zamkowym. Odnaleźliśmy także malowidło na ścianie, o którym tylko słyszeliśmy z opowiadań.

Ostatnim punktem na trasie naszej wycieczki był cmentarz parafialny. Tu obejrzeliśmy groby znamienitych obywateli Drzewicy m.in. Kobylańskich i Kobierzyckich oraz zapaliliśmy znicze na Grobie Nieznanego Żołnierza.

Ten pełen wrażeń dzień zorganizowały dla uczniów panie: Barbara Kaszuba, Irena Maroszczyk i Magdalena Drążkiewicz – Białek.