Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Radzicach Dużych

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Radzicach Dużych

26-340, Drzewica, Radzice Duże 169

tel. 48 375 50 85

E-mail: spradzice@drzewica.pl

Wycieczka w Góry Świętokrzyskie.

                                     

 

15 czerwca o godzinie 7 rano uczniowie klas I-III oraz uczennice z klasy IV  wyruszyli autokarem w Góry Świętokrzyskie. Dzień był słoneczny i bardzo ciepły. Humor dopisywał wszystkim uczniom oraz opiekunom - p. Barbarze Rogulskiej, p. Małgorzacie Komar, p. Joannie Matysiak  oraz p. Justynie Miązek .

Pierwszym etapem wycieczki była Nowa Słupia. Stamtąd rozpoczęliśmy wędrówkę. Po ponad godzinnym marszu pod górę doszliśmy na szczyt Łysej Góry - do Klasztoru Misjonarzy Oblatów.

Tam zwiedziliśmy wnętrze kościoła, kaplicę, w której od ponad 1000 lat są przechowywane Relikwie Krzyża Świętego oraz Muzeum Misjonarstwa. Pan przewodnik opowiedział historię Łysej Góry i Relikwii . Z Klasztoru udaliśmy się na Gołoborze. Zmęczeni i zadowoleni z wyprawy zakupiliśmy pamiątki od miejscowego sklepikarza i ruszyliśmy w dalszą wyprawę

 Następnie udaliśmy się do ruin Zamku Królewskiego w Chęcinach. Wszyscy podziwialiśmypanoramę Gór Świętokrzyskich z baszty zamkowej.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Centrum Naukowym Leonardo da Vinci.

 Uczestnicy wycieczki mieli okazję podziwiać wspaniałe fizyczne modele odtworzone na podstawie projektów autorstwa Leonardo da Vinci – mistrza, wynalazcy, wizjonera i wielkiego artysty. Obejrzeli wystawę „Człowiek – niezwykła maszyna”, która przedstawia pięć czynności życiowych człowieka (oddychanie, bicie serca, reakcja na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz odżywianie), które utrzymują organizm w stanie biologicznej równowagi. Prezentuje również czynniki, które najczęściej zakłócają i powodują osłabienie ciała. Wystawa ma na celu uświadomić zwiedzającym, jak złożony i wymagający jest organizm ludzki. Na wystawę składa się wiele stanowisk multimedialnych i mechatronicznych. Wiele radości i pozytywnych emocji przyniosły uczniom obserwacje przez mikroskop oraz gry i układanki logiczne. Każdy znalazł tam coś dla siebie, dotknął, doświadczył, sprawdził i zapamiętał.

Po południu dojechaliśmy do najpiękniejszej jaskini - Jaskini Raj, która zachwyca bogactwem i różnorodnością kalcytowych form naciekowych. Zobaczyliśmy występujące tam skupiska stalaktytów i stalagmitów o unikatowym na skalę światową zagęszczeniu. Jaskinia uznana została za rezerwat przyrody nieożywionej i stanowisko archeologiczne. Pozostanie na zawsze w naszej pamięci czar miejsca, które bez udziału człowieka stworzyła przyroda.