Szkiełkiem i okiem poznajemy przyrodę naszego regionu

„Szkiełkiem i okiem poznajemy przyrodę naszego regionu”

W styczniu 2019 roku rozpoczęły się zajęcia „Szkiełkiem i okiem poznajemy przyrodę naszego regionu” w ramach DGO.

Zajęcia przyrodnicze mają za zadanie pogłębienie wiedzy przyrodniczej oraz umiejętności posługiwania się przyrządami optycznymi. Uczniowie w czasie zajęć poznają, na czym polega ochrona gatunkowa w Polsce. Zapoznają się ze zwierzętami i roślinami chronionymi występującymi w naszym regionie, poznają również biowskaźniki środowiska, czyli porosty. Na zajęciach będą poznawać las, jego funkcje oraz znaczenie dla człowieka.

Będziemy omawiać jak zachować się w lesie, jakie grożą nam niebezpieczeństwa oraz poznawać grzyby jadalne i trujące. Poznają pracę leśników, stolarzy oraz osób pracujących w tartakach. Atutem naszego projektu są: wycieczki piesze, rowerowe oraz jedna autokarowa np. do lasu w celu rozpoznawania gatunków drzew i krzewów, do tartaku, do wytwórcy mebli.

Na zajęciach uczniowie będą utrwalać swoją wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu informatyki wykonując różnego rodzaju prezentacje multimedialne, obrabiając wykonane zdjęcia i tworząc z nich wystawy, przygotowując informacje na szkolną stronę internetową.

Efektem naszej pracy będzie wykonanie prezentacji podsumowującej, wystawy zdjęć w naszej szkole i w RCK w Drzewicy oraz zielnika porostów występujących na naszym terenie. Będziemy również uczestniczyć w sadzeniu lasu oraz zajmiemy się przygotowaniem przedstawienia na Dzień Ziemi.

W styczniu uczniowie na zajęciach zapoznali się z przyrządami optycznymi, ich działaniem i możliwością wykorzystania. Szczególnie utrwalaliśmy umiejętność posługiwania się mikroskopem. Uczniowie mogli oglądać gotowe preparaty roślinne oraz samodzielnie je wykonywać, a następnie oglądać. Uczyliśmy się również różnych sposobów dokumentacji doświadczeń i obserwacji. Na zajęciach komputerowych uczniowie wykonywali dokumentację w postaci prezentacji na temat: przyrządów optycznych i ich stosowania do samodzielnego wykonywania preparatów roślinnych.