Szkiełkiem i okiem - maj

Wszystko o lesie i nie tylko

W maju uczniowie poznawali budowę lasu i jego funkcje, jakie spełnia w środowisku oraz w gospodarce człowieka. Mówiliśmy o służbie leśnej i jej znaczeniu w prawidłowej eksploatacji lasów oraz ich ochronie. 4 maja byliśmy w leśniczówce w Kłonnej, gdzie uczniowie poznali jak prowadzona jest szkółka leśna, rozpoznawali gatunki drzew w rożnych stadiach wzrostu oraz poznawali działanie ekosystemu leśnego. Uczniowie posadzili swoje drzewa i dowiedzieli się jak długo rośnie las i jak trzeba się zachowywać w lesie, aby go chronić. Wybraliśmy się do tartaku, aby uczniowie zobaczyli jak wygląda tam praca i jak przygotowuje się różnej wielkości i grubości deski. Poznali również pracę stolarza oraz zobaczyli różnorodne maszyny w jego warsztacie. Mogli zobaczyć jak powstają meble. Na zajęciach uczniowie poznali grzyby jadalne i trujące i uczyli się je odróżniać. Na zakończenie zajęć zaplanowaliśmy ognisko. Uczniowie piekli kiełbaski oraz brali udział w zabawach i zawodach.