Kto Ty jesteś?...

Co robiliśmy w trakcie grantu

W Szkole Podstawowej im Mikołaja Kopernika od lutego do czerwca są realizowane zajęcia grantowe pt. ,,Kto ty jesteś…? Historycznie i turystyczne po regionie.” Grant jest skierowany do uczniów kl. IV-VIII. Zajęcia mają na celu rozbudzenie motywacji do poznawania historii regionu, obiektów historycznych oraz poznawanie atrakcji przyrodniczych, historycznych i obiektów rekreacyjno- sportowych. Uczestnicy promując region mają za zadanie wykonywać folder multimedialny o zabytkach i atrakcjach turystycznych najbliższego regionu.

W lutym i marcu uczniowie uczestnicząc w zajęciach w oparciu o dostępną literaturę i internet poznali historię Drzewicy i Opoczna. Zaplanowali trasę wycieczki do Opoczna i rajdu rowerowego do Drzewicy.

W planie zwiedzania Opoczna znalazły się takie zabytki jak:

- Zamek Kazimierzowski- Dzisiejsze Muzeum Regionalne,

- Kościół Św. Bartłomieja i Św. Anny,

- Kamienica przy pl. Kościuszki- tzw. Dom Esterki –dzisiejszy budynek Biblioteki

Planując rajd rowerowy opracowali trasę która prowadziła z Radzic Dużych przez Radzice Małe, Dąbrówkę nad zalewem Drzewickim do Drzewicy gdzie zwiedzili zabytkowy kościół św. Łukasza, zamek, kuźnice drzewickie, Tor Kajakarstwa Górskiego oraz Ośrodek Sportów Wodnych nad zalewem.

W kwietniu wyruszyliśmy na zaplanowany rajd rowerowy, który był okazją nie tylko do zwiedzenia pięknych przyrodniczo miejsc i zabytków Drzewicy, ale także do wykonania zdjęć. Dokumentacja fotograficzna, posłuży do wykonania folderu o regionie.

Odbyły się także zajęcia na których uczniowie poznali historię zabytków i atrakcje przyrodniczo - turystyczne Studzianny, Spały, Inowłodza i Tomaszowa Mazowieckiego. Również jak na wcześniejszych spotkaniach został opracowany plan wycieczki do Inowłodza, Spały i Tomaszowa.

W planie zwiedzania znalazły się Ruiny Zamku w Inowłodzu, Kościół Św. Idziego oraz Modrzewiowy kościół w Spale, bunkry w Konewce, Centrum przygotowań Olimpijskich, Skansen rzeki Pilicy, Niebieskie Źródła. Wycieczka została zaplanowana i przeprowadzona w maju. Ogłoszony został także konkurs plastyczny i fotograficzny pt. ‘’Niemi świadkowie historii’’, do udziału w którym zachęcały przygotowane przez uczniów plakaty.

W Studziannie zaplanowaliśmy zwiedzić Bazylikę Muzeum Parafialne, Kościółek Św. Idziego. Rajd został zaplanowany na początek czerwca.

Maj to czas do opracowania folderu ‘’Drzewica i okolice – walory historyczne i turystyczne’’. Na zajęciach opracowaliśmy część merytoryczną, która po wycieczkach i rajdach uzupełniać będziemy fotografiami. Opracowane zostały także pytania do Quizu wiedzy o regionie.

27 maja byliśmy na wycieczce autokarowej w Inowłodzu, Spale i Tomaszowie Mazowieckim. Udało nam się zrealizować plan wycieczki, który wcześniej przygotowaliśmy wspólnie na zajściach. Efekty naszej pracy reporterskiej znajdują się w folderze.

W czerwcu zajęcia rozpoczęliśmy od wycieczki do Opoczna. Zwiedziliśmy Muzeum Regionalne, Bibliotekę Publiczną, kościół Św. Bartłomieja oraz Komendę Powiatową Straży Pożarowej. Wycieczka była utrwaleniem wcześniejszych wiadomości na temat historii i zabytków Opoczna.

Na zajęciach pracowaliśmy nad opracowaniem folderu. Przeprowadzony został Quiz wiedzy regionie oraz przygotowaliśmy wystawę pokonkursową prac Konkursu plastyczno – fotograficznego ,,Niemi świadkowie historii’’.