Maj miesiąc książki i czytania

Czytanie najlepszą nauką.

Maj to miesiąc poświęcony książce i czytelnictwu.Z tej okazji biblioteka zaprasza czytelników do spędzania czasu z książką oraz do poszerzenia wiedzy z zakresu bibliotekarstwa, historii książki i edytorstwa i rozwiązania Quizu.

DZIEJE KSIĄŻKI I BIBLIOTEKI

QUIZ

Quiz przeznaczony jest dla uczniów klas 4 - 8. Ma na celu zapoznanie uczniów z rzadko spotykanymi i specyficznymi dla tych dziedzin wiedzy terminami oraz ich popularyzację.

1. Kiedy powstała w Polsce Biblioteka Narodowa?

2. Kto i kiedy wynalazł druk?

3. Kto i kiedy założył bibliotekę Aleksandryjską?

4. Kto był twórcą „Bibliografii Polskiej”?

5. Co oznacza termin vademecum?

6. Kto i kiedy pierwszy odczytał tekst w piśmie hieroglificznym?

7. Co to jest książka łańcuchowa?

8. Co oznacza termin bibliografia?

9. Kto był fundatorem biblioteki Zakładu Narodowego we Lwowie, obecnie działającej we Wrocławiu?

10. Kto i kiedy wydrukował po raz pierwszy tekst w języku polskim?

11. Co oznacza termin sygnatura biblioteczna?

12. Wymień tytuł i daty publikacji pierwszego polskiego czasopisma.

13. Co to jest kaszta drukarska?

14. Co oznacza termin transkrypcja?

15. Co to jest kapitałka?

Sięgnijcie do różnych źródeł. Odpowiedzcie na pytania i zdobądźcie nowe wiadomości.

STAN CZYTELNICTWA W POLSCE W 2019 R.

w 2019 roku można odnotować trwałe zatrzymanie spadku czytelnictwa, a nawet niewielki wzrost deklaracji czytelniczych. Jest to w pewnej mierze wynik dobrej koniunktury, która pozwoliła na wzmożone zakupy nowości książkowych, ale również podsycania zainteresowań czytelniczych przez ekranizacje, seriale czy gry komputerowe. Niewątpliwie znaczącą rolę w kształtowaniu gustów czytelniczych mają prestiżowe nagrody literackie, jak Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk.Przeczytanie przynajmniej jednej książki w ciągu roku zadeklarowało 39 procent Polaków.

Czy chętnie czytamy książki elektroniczne?

Jak wynika z analizy pracowników Biblioteki Narodowej, e-booki i audiobooki nie konkurują z książkami papierowymi – raczej należy je traktować jako uzupełnienie, gdyż po e-książki najczęściej sięgają też osoby czytające książki drukowane. Właśnie te tradycyjne, papierowe książki dominują wśród pozycji wymienianych w 2019 roku. Publikacje w tej formie wymieniło 98% czytelników (czyli 39% w całej populacji), a e-booki wskazało 6% czytelników (2,5% w całej populacji). Słuchanie audiobooków zadeklarowało 3% badanych w całej populacji. Ze wszystkich form obcowania z książką – zarówno za pośrednictwem tekstu, jak i możliwości odsłuchania – opowiedziało się 6% czytelników.

Nie masz nic ciekawego w domu do przeczytania. Odwiedź strony:

https://wolnelektury.pl/?gclid=EAIaIQobChMIsu6Dkdut6QIVkJAYCh1xYQWZEAMYAiAAEgK2lfD_BwE - Wolne Lektury