Andrzejki

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Pierwsza polska wzmianka literacka o nim pojawiła się w 1557. Najprawdopodobniej Andrzejki wywodzą się ze starożytnej Grecji, bowiem Andrzej w języku greckim to Andress. W tłumaczeniu oznacza to mężczyznę lub męża, a sama postać uznawana jest za patrona wróżb. Wielu historyków twierdzi także, że Andrzejki mogą wywodzić się z celtyckich i starogermańskich wierzeń.

Andrzejki są  okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem. Niestety w tym roku nie możemy sobie na nie pozwolić. Możemy natomiast w zaciszu swoich domów zgodnie z tradycją sami oddać się wróżbą. Poniżej znajdziecie link do strony z propozycją zabaw na ten szczególny wieczór.

Inne mniej znane wróżby:

Pieczone pierożki - panny dawały psu upieczone pierożki lub inne smakołyki. Na powodzenie ma szansę ta panna, której smakołyk zjedzony zostaje jako pierwszy.

Post i modlitwa - jeśli panna pościła i modliła się w dzień świętego Andrzeja, to w nocy mógł ukazać jej się przyszły ukochany.

Dziewczyny kładły na ławie placki posmarowane tłuszczem i sprowadzały psa; ta dziewczyna, której placek został najpierw zjedzony, jako pierwsza miała wyjść za mąż (wróżba znana na Mazowszu).

Jeśli ucięta w andrzejki gałązka wiśni zakwitła w wigilię Bożego Narodzenia, wtedy panna mogła liczyć na szybkie zamążpójście.

Strona, z której w andrzejki szczekał pies, miała byś tą, z której przyjdzie narzeczony.

Wiązano gąsiorowi oczy i wpuszczano go do kręgu dziewcząt, którą dziewczynę uszczypnął jako pierwszą, ta najszybciej miała wyjść za mąż.

Przysłowia i powiedzenia związane ze św. Andrzejem:
Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.
Kiedy na Andrzeja poleje, cały rok nie w porę rolę moczy, suszy.
Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja.
Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja.
Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście.
Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja.
Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.
Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota.