Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Radzicach Dużych

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Radzicach Dużych

26-340, Drzewica, Radzice Duże 169

tel. 48 375 50 85

E-mail: spradzice@drzewica.pl

23 kwietnia: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO promujące radość z książek i czytania. oraz ochronę własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku i związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona i Nabokova.

W Światowym Dniu Książki i praw Autorskich UNESCO zachęca czytelników z całego świata, a także wydawców i bibliotekarzy – nas wszystkich, do dzielenia się pasją do literatury i wyrażania miłości do czytania za pośrednictwem stron w mediach społecznościowych, takich jak np.: #WorldBookDay

Podzielcie się swoimi fascynacjami czytelniczymi.

Zapraszamy do :

  • udziału w opracowaniu rankingu  „Najlepsza przeczytana książka”. Podajcie jej tytuł i autora. Możecie też  napisać klika słów reklamujących wybraną książkę. 
  • zrobienie zdjęcia pod hasłem „Czytam wszędzie”

Propozycje tytułów książkowych i zdjęcia przyślijcie na adres:   szkola.radzice@gmail.com  do 4 maja 2021r. Najlepsze prace będą dołączone do strony. 

 Pamiętaj  - czytanie jest atrakcyjnym sposobem spędzania wolnego czasu.UśmiechUśmiechUśmiech

 

 

Jeżeli chcecie dowiedzieć się jak powstaję książka obejrzyjcie filmiki:

https://www.youtube.com/watch?v=icdV3QZb10Q - "Jak powstaje książka" — film stworzony na warsztatach animacji w Księgarni Dwie Siostry

https://www.youtube.com/watch?v=ANmdNMlK6Gc -  Jak powstaje książka

 

Trochę o prawach autorskich

W Polsce kwestie praw autorskich reguluje Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Znajdziemy tam na przykład informacje o tym, że autorowi danego utworu, w tym oczywiście książki, przysługują autorskie prawa osobiste – czyli np. Henryk Sienkiewicz, którego nazwisko jest na okładce Potopu,

Istnieją też autorskie prawa majątkowe, czyli – mówiąc w dużym skrócie – prawo do pobierania wynagrodzenia za stworzony przez siebie utwór. Te autor dzieła może jednak przenieść na inną osobę lub instytucję.

Zgodnie z polską ustawą prawa te ustają (zwykle!) siedemdziesiąt lat po śmierci twórcy. Dlatego w tzw. domenie publicznej dostępne są utwory wspomnianego wyżej Sienkiewicza. Ich publikowanie i rozpowszechnianie jest legalne i nie trzeba płacić za to potomkom tych autorów.

Dla nauczycieli oraz pracowników innych instytucji oświatowych szczególnie ważny jest art. 27. Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Mowa w nim o tzw. dozwolonym użytku (w Internecie spotkamy się też z nazwą „dozwolony użytek edukacyjny”): „Instytucje oświatowe […] mogą na potrzeby zilustrowania treści przekazywanych w celach dydaktycznych lub w celu prowadzenia działalności naukowej korzystać z rozpowszechnionych utworów w oryginale i w tłumaczeniu oraz zwielokrotniać w tym celu rozpowszechnione drobne utwory lub fragmenty większych utworów”.

Nie łamiesz prawa autorskiego, kiedy dla celów dydaktycznych oglądasz na lekcjach film, robisz ksero wiersza czy fragmentu powieści. Możesz nawet, co jest szczególnie ważne w zdalnym nauczaniu, przesłać uczniom np. skan fragmentu książki. Ważne, by trafił on do „ograniczonego kręgu osób uczących się, nauczających lub prowadzących badania naukowe”.

Pamiętajcie powyższe materiały nie powinny trafić na powszechnie dostępne grupy w mediach społecznościowych i inne serwisy.

Nie tylko dla uczniów!!!

Zajrzyj na strony jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na temat obchodów tego święta i praw autorskich:
https://en.unesco.org/commemorations/worldbookday

https://www.unesco.pl/kultura/article/27/23-kwietnia-swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich/

http://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19940240083/U/D19940083Lj.pdf

https://edunews.pl/badania-i-debaty/opinie/3277-prawa-autorskie-co-wolno-w-szkole