Zadanie 9

Przeprowadzenie konwersatoriów na temat: Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego, także ucznia …. Prezentacja może obejmować podstawowe reguły prawa cywilnego i karnego – w konwencji odpowiedniej dla grup wiekowych, a także tematykę przestępczości nieletnich i wykonywania kar orzeczonych przez sądy dla nieletnich oraz sądy powszechne.

Wykonanie:

Liczba konwersatoriów 6

Liczba uczestników 145

Kto prowadził konwersatoria? Wychowawcy klas

Wnioski, ocena zadania, uwagi.

W ramach realizacji zadania w klasach I- VI przeprowadzono konwersatoria pod hasłem „ Przestrzeganie prawa to obowiązek każdego nawet ucznia…”. Konwersatoria opierały się na prezentacji multimedialnej zawierającej najważniejsze elementy tematu.

Zajęcia rozpoczęto od wprowadzenia uczniów do tematyki zadania; z pomocą nauczycieli uczniowie starali się podać definicję prawa jak i obowiązku. Następnie uczniowie wymieniali nazwy publikacji i dokumentów, w których określone są prawa i obowiązki ucznia/dziecka. Uczniowie wspólnie wymienili: Statut Szkoły, Konwencja Praw Dziecka, Deklaracja Praw Człowieka i Obywatela, Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej, Kodeks Drogowy.

Kolejnym punktem zajęć było określenie przez uczniów (burza mózgów) sytuacji, w których spotykają się z koniecznością przestrzegania prawa jak również, co grozi za łamanie prawa. W tym celu uczniowie zapoznani zostali z podstawami prawa karnego i cywilnego. Zostały przedstawione różnice pomiędzy pojęciami: nieletni, małoletni oraz młodociany. Uczniowie mieli również za zadanie spróbować podać przykłady czynów karalnych oraz przejawów demoralizacji.

W dalszej części zajęć uczniowie w grupach mieli za zadanie ustalić, jakie zasady powinny obowiązywać w szkole i w jaki sposób osoby łamiące te zasady powinny być ukarane. Wspólnie wykonano plakat, na którym propozycje uczniów zostały zebrane w jedną całość.

Głównym celem tych konwersatoriów było uświadomienie potrzeby przestrzegania prawa, poznanie podstawowych reguł prawa karnego i cywilnego, poznanie jak i ustalenie następstw w momencie łamania norm postępowania/prawa.

Wnioski:

• rozumieją potrzebę przestrzegania praw i obowiązków
  • poznali podstawowe pojęcia związane z prawem, oraz reguły prawa cywilnego i karnego odnoszące się do nieletnich
  • dowiedzieli się, co grozi za łamanie prawa
  • wiedzą, gdzie udać się po porady i pomoc w razie zagrożenia