Zadanie 8

Przeprowadzenie we wszystkich klasach konwersatoriów pod hasłem „ Nie jesteś sam. Jak monitorować sytuacje osób z otoczenia szkolnego lub środowiskowego, które znalazły się w biedzie, chorobie, stanie sieroctwa społecznego lub „eurosieroctwa”, gdzie szukać pomocy? Wskazany udział przedstawicieli ośrodków pomocy społecznej i pomocy rodzinie zawodowych kuratorów sadowych.

Wykonanie:

Liczba konwersatoriów – 6

Liczba uczestników -  152

Uczestniczyli przedstawiciele; pracownik socjalny Ośrodka Pomocy Społecznej w Drzewicy

Opis realizacji zadania, ocena efektów, wnioski:

Uczniowie  na początku  października obejrzeli w naszej szkole teatrzyk profilaktyczny o przyjaźni  pt. „Prawdziwy skarb”, zaprezentowany przez Impresariat Artystyczny „Impresja”. Podczas tego wydarzenia teatralnego dzieci naszej placówki dowiedziały się,  że w życiu najważniejsi są przyjaciele, a nie rzeczy materialne.

Również na godzinach wychowawczych podjęliśmy tematykę samotności realizując konspekt zajęć „Nie jesteś sam”, który został udostępniony przez organizatora konkursu. Uczniowie dowiedzieli się co jest  przyczyną osamotnienia ludzi, gdzie szukać pomocy i jak ją okazywać. Zajęcia zakończyły się wykonaniem plakatów pod tym samym tytułem.

W pierwszym półroczu nasz szkoła  brała udział w ogólnopolskiej akcji charytatywnej Pierwszego Programu  Polskiego Radia „Choinki Jedynki”,  której dochód z licytacji prac dzieci został przeznaczony na fundację Anny Dymnej –„ Mimo wszystko”.

W ramach obchodów Świąt Bożego Narodzenia uczniowie kl. I, III, Vi VI oraz przedszkolaki  przygotowały Jasełka pt. „ Cała Ziemia, wita swego Zbawiciela”, które zaprezentowały w kościele parafialnym w Radzicach. Widowisko to zbliżyło ludzi biednych i bogatych, wywarło wiele wzruszeń  i przyniosło radość smutnym,  chorym i starszym ludziom. Od kilku lat nauczyciele, uczniowie i rodzice włączają się w akcję charytatywną prowadzoną przez miejscową parafię „Pomagamy najuboższym” i w okresie Świąt Bożego Narodzenia oraz Świąt Wielkanocnych organizują zbiórkę żywności dla osób ubogich i potrzebujących pomocy. Akcje takie uwrażliwiają uczniów na problemy innych ludzi, a także uczą okazywania pomocy osobom, które są w potrzebie. Dzieci chętnie włączyły się w akcję , były dumne  z niesienia pomocy tym którzy jej potrzebują.

Realizując punkt  8 uczniowie naszej szkoły w lutym spotkali się z pracownikiem socjalnym panią Agnieszką Sobczyk, która w bardzo przystępny sposób przeprowadziła pogadankę na temat funkcji  Ośrodka Pomocy Społecznej w Gminie Drzewica.  Podczas  prelekcji nasz gość zadając liczne pytania uczniom przedstawił  co to jest  MOPS i komu pomaga w naszej gminie oraz w jaki sposób i dlaczego. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, chętnie zadawali pytania, jak również odpowiadali. Na zakończenie spotkania pani Agnieszka zachęciła dzieci do samodzielnej pomocy osobom potrzebującym, gdyż każdy z nas może uczynić coś dobrego dla innych.

Wnioski:

• uczniowie wiedzą czym jest przyjaźń i jak ważna jest w życiu człowieka
  • świadomi są, że nikt nie powinien być sam
  • uczniowie wiedzą kto to jest pracownik socjalny
  • uczniowie wiedzą co to jest OPS
  • wiedzą do jakich osób OPS kieruje swoją pomoc
  • potrafią pomóc i wczuć się w rolę osoby  potrzebującej
  • mają szacunek do osób niepełnosprawnych, chorych, starszych