Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Radzicach Dużych

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Radzicach Dużych

26-340, Drzewica, Radzice Duże 169

tel. 48 375 50 85

E-mail: spradzice@drzewica.pl

Historia

 HISTORIA SZKOŁY

 

 

Podobno jest taka kraina,

Polami się kończy, polami zaczyna.

Podobno tam raj jest na ziemi,

Świerszcze przewodnikami Twymi.

Świerszczu zielony,

Poleć ze mną w twe strony.

Pokaż kapliczkę uroczą,

Pokaż, gdzie sypiasz nocą.

Pokaż trawy zielone,

Pokaż wianuszki plecione.

Przedstaw mateczkę swoją –

– dzieweczkę niebieskooką.

Trzymaj mnie za ręce

I pozwól cieszyć serce

Tą kraina baśniową

Naszą Opoczyńską,

Wieczną i nam drogą.

 

W coraz szybciej zmieniającym się świecie, w dobie Internetu, bardzo często mówi się o „powrocie do korzeni”. Trzeba mieć świadomość swojej kultury, tradycji i historii – wtedy jest łatwiej poznać świat, gdyż „rzeczy dalsze należy poznać za pośrednictwem bliższych”. Przemiany zachodzące w życiu i kulturze współczesnej stanowią ogromne wyzwanie przed rodzicami i nauczycielami, czyli przed ludźmi, którzy odpowiadają za wychowanie młodego pokolenia. Poznanie historii ziemi, na której człowiek się wychował, daje przynależność do konkretnego miejsca i wspólnoty. Poczucie to sprawia, że człowiek znajduje wewnętrzny spokój i chce dzielić się radością czerpaną z kraju lat dziecinnych.

 Powrót do beztroskich lat spędzonych w szkole jest dla, zapewne, wszystkich ludzi, wielkim przeżyciem. Szkoła, to miejsce, gdzie przeżywaliśmy pierwsze sukcesy, porażki, uczyliśmy się pisać i czytać, poznawaliśmy nowych kolegów, koleżanki oraz nauczycieli, którzy przekazywali nam swoją wiedzę o świecie z wielką pasją i radością. Właśnie taką szkołą dla wielu spośród tu obecnych jest TA SZKOŁA czyli SZKOŁA PODSTAWOWA im. Mikołaja Kopernika w Radzicach Dużych.

 Historia szkolnictwa w Radzicach sięga lat siedemdziesiątych XIX wieku. Pierwszą szkołą na tym terenie była szkoła w Radzicach Małych. Znajdowała się przy skrzyżowaniu drogi do Studzianny z drogą Drzewica-Opoczno. Istniała ona do czasu II wojny światowej. Mieściła się w drewnianym, krytym słomą budynku. Rejon szkoły obejmował wsie Radzice, Werówka, Świerczyna oraz Dąbrówka. Wówczas do szkoły mogło uczęszczać tylko jedno dziecko z każdej rodziny.

   Po II wojnie światowej szkołę przeniesiono do budynku po zabudowaniach dworskich w Radzicach Dużych. Społeczność lokalna starała się jednak o budowę nowej szkoły, ponieważ  przybywało coraz więcej mieszkańców, a budynek był zbyt mały na przyjmowanie co roku coraz większej liczby uczniów, nie spełniał określonych wymogów. Dopiero w pierwszej połowie lat sześćdziesiątych, dzięki akcji „1000 szkół na 1000-lecie Państwa Polskiego”, powstał plan wybudowania szkoły, zatwierdzony nalata 1964-1965.Było to ogromne wyzwanie dla całej społeczności. Zaczęto gromadzić fundusze na budowę. Ogłoszono składkę w wysokości 500 zł od każdej rodziny.

W ciągu dwóch lat zebrano fundusz – 450 tys. złotych. W budowę  zaangażowali się czynnie mieszkańcy. Wiele prac było wykonanych przy ich udziale.

Nowy budynek uroczyście otwarto 22 lipca 1966 roku. Szkoła przyjęła nazwę Pomnik Tysiąclecia. Kierownictwo objął Tadeusz Kalita. W szkole uczyło wówczas 14 nauczycieli, a naukę pobierało 475 uczniów.

Od września 1974 roku w Radzicach Dużych istniała Ośmioklasowa Szkoła Zbiorcza, do której uczęszczali również uczniowie klas V-VIII z Trzebiny, a od następnego roku uczniowie z Idzikowic. W 1978 roku w Trzebinie zlikwidowano klasy nauczania początkowego, co sprawiło, że do Radzic zaczęły uczęszczać  wszystkie dzieci z tej miejscowości.  

W 1992 roku dzieci z Idzikowic i Brzuzy powróciły do nowo wybudowanej szkoły w Idzikowicach.  W 1998 r. zlikwidowano punkt filialny w Werówce i do Radzic zaczęli uczęszczać  uczniowie z tej miejscowości.

 Szkoła od samego początku nie posiadała hali sportowej, co było dużym problemem w szczególności w okresie jesienno- zimowym. Zajęcia wychowania fizycznego odbywały się na  początku w świetlicy szkolnej, a następnie w holu budynku. W 1996 roku rodzice podjęli starania o wybudowanie hali sportowe.  Zawiązał się Komitet Budowy, zaczęto zbierać środki własne przy współudziale wszystkich mieszkańców. W 1998 roku powstał projekt i rozpoczęto prace budowlane.  Hala sportowa został oddana do użytku 11czerwca 2001r. W tym czasie została również przeprowadzona termomodernizacja  całego budynku szkolnego, wymiana okien i CO na olej. Następne lata to prace remontowe łazienek, a ostatnio dachu szkoły, wymiana elektryki, remont świetlicy, fotowoltaika. Powstało nowe boisko, plac zabaw, siłownia na świeżym powietrzu.

Na przestrzeni 57  lat funkcję dyrektora szkoły pełnili:

Stanisław Kalita 

Janina Tomaszewska          

Stanisław Tomaszewski 1969-1992,

Teresa Węzigowska 1992-2003,

Andrzej Podgrodzki 2003-2004,

Dorota Królik 2004-2019,

Od 2019 roku dyrektorem szkoły jest Małgorzata Wawrzyńczak-Pawul.

Okręg szkolny obejmuje obecnie: Radzice Duże, Radzice Małe, Werówkę, Giełzów, Świerczynę oraz Trzebinę.

W myśl słów Cypriana Norwida: „Aby mierzyć drogę przyszłą, trzeba wiedzieć, skąd się wyszło”, można śmiało powiedzieć, że 1845 absolwentów, którzy w latach 1967 – 2022  ukończyli szkołę to ludzie budujący dalszą część historii tej „małej Ojczyzny”. Wśród absolwentów są bowiem nauczyciele, lekarze, pielęgniarki, inżynierowie, ekonomiści i przedstawiciele wielu innych zawodów. Według zebranych danych łącznie 53 pracujących w tej szkole nauczycieli budowało w swoich uczniach poczucie własnej wartości, rozwijało ich wiedzę i talenty, dzieliło się swoją pasją, dawało wskazówki, pokazywało przykłady i pozwoliło uczącym się tutaj dzieciom rozwinąć swoje zawodowe i życiowe skrzydła.
 

Dziś z optymizmem patrzymy w przyszłość kształcąc i wychowując 164 uczniów i przedszkolaków uczących się w systemie ośmioklasowym i dwóch oddziałach przedszkolnych. Uczniowie są aktywni, zaangażowani w życie szkoły i środowiska lokalnego, pomagają innym w ramach Szkolnego Klubu Wolontariatu, uczą się w przyjaznych warunkach i atmosferze sprzyjającej uczeniu się, z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi dydaktycznych. A dzisiejsza uroczystość będzie dla nich, jak wierzymy,  kolejnym życiowym drogowskazem, który, jak motto na naszym sztandarze – PER ASPERA AD ASTRA -  poprowadzi ich ku coraz lepszej przyszłości.  

 

Radzice Duże, luty 2023r.