AKCJA MEN „SZKOŁA PAMIĘTA”

Zbliża się okres Wszystkich Świętych, czas zadumy, refleksji, pamięci o tych, którzy od nas odeszli a żyją w naszej pamięci. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. W tych dniach wspominamy naszych bliskich, których nie ma wśród nas, jak i tych, którzy zapisali się w naszej historii tej lokalnej jak i ogólnonarodowej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań.

Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji MEN „Szkoła pamięta”, podejmując szereg działań związanych z pamięcią bohaterów walczących za naszą Ojczyznę.  Jesteśmy Polakami  i nie wolno nam zapomnieć o wydarzeniach z II  wojny światowej ( w tym roku 80 rocznica) czy Powstania Warszawskiego (75 rocznica).

Dnia 23 października 2019 roku uczniowie kl.II-III  wraz opiekunami – p .Joanną Matysiak i Marylą  Barul  uczestniczyli w wycieczce patriotycznej pod pomnik Poległych Radziczan, porządkując teren wokół pomnika i zapalając  znicze. Oddali cześć tym bohaterom , którzy walczyli o wolność kraju.

Następnie udali się  do gospodarstwa agroturystycznego w Radzicach Małych do Państwa Zofii i Waldemara Zagdańskich, zwiedzili obiekt i wspaniałe muzeum gromadzące eksponaty z II wojny światowej. Właścicielka gospodarstwa – pani Zofia Zagdańska powitała  uczestników wycieczki wraz z opiekunkami. Opowiedziała o pamiątkach z naszej małej Ojczyzny, znajdujących się w tym muzeum.

Sposób opowiadania ciekawej historii o poszczególnych eksponatach to powód,  dla którego warto odwiedzić to miejsce. Wspaniałe eksponaty były okazją  do zapoznania uczniów z życiem ich pradziadków. Chłopców zainteresowały pamiątki pochodzące z II wojny światowej.

Była to wspaniała lekcja patriotyzmu przekazana młodemu pokoleniu

Kolejnym działaniem upamiętniającym ważne postacie i wydarzenia z dawnych lat był wywiad uczennicy kl. III – Nikoli Wawrzyńczak i Jasia Aderka z kl. II z ich prababcią, która przeżyła II wojnę światową. Wnukowie  nagrali jej wspomnienia z dawnych lat. Również uczeń klasy III Mateusz Sieczak spisał wydarzenia z życia swojego pradziadka w czasie wojny. Dzięki tym wspomnieniom uczniowie mogli przeżyć  prawdziwą lekcję historii.

Dnia  25 października uczniowie klas II - III odwiedzili miejscowy cmentarz, gdzie zapalili znicze na mogiłach zmarłych nauczycieli i uczniów naszej szkoły.

W ramach akcji SZKOŁA PAMIĘTA zorganizowano również wystawkę pamiątek z II wojny światowej pt. "Ocalić od zapomnienia”.

Należy uwrażliwiać młode pokolenie na potrzeby pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego regionu, społeczności.