"Śniadanie Daje Moc"

„MOC” w Radzicach

6 listopada obchodziliśmy Dzień Zdrowego Śniadania. Uczniowie klas 0 -3 Szkoły Podstawowej im. M. Kopernika w Radzicach Dużych po raz kolejny uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji  „Śniadanie Daje Moc”. Badania pokazują, że 40-60 proc. polskich dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej nie je rano posiłku i nie zabiera drugiego śniadania do szkoły. Program edukacyjny monitorowany w naszej szkole przez panią dyrektor Dorotę Królik zachęcił dzieci naszej społeczności do zorganizowania wspólnego pożywnego śniadania.

Uczniowie zanim przystąpili do przygotowania tego najważniejszego posiłku w ciągu dnia, zostali przez wychowawców Danutę Pękalę, Stanisławę Gruszczyńską, Barbarę Rogulską,  Joannę Matysiak i kierownika świetlicy panią Marylę Barul, zaznajomieni z 12 zasadami zdrowego odżywiania. Ponadto nauczyciele przypomnieli uczniom, że śniadanie jest ważne dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu.

Pamiętaj Uczniu!

Do szkoły wychodź po śniadaniu i ze śniadaniem.

Mleko, jogurty i sery to podpora dobrych kości.

Zawsze myj ręce przed posiłkiem.

Pięć posiłków dziennie w ciągu dnia jest na piątkę.

Jedz o stałych porach i nie spiesz się.

Mięso, jaja, ryby możesz wybierać.

Pamiętaj o kaszach, jedz chleb, nie bułeczki.

Dzień bez pięciu porcji warzyw i owoców lub soku to dzień stracony.

Posiłek obiadowy to zapas siły na aktywne popołudnie.

Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem.

Dobrą wodą gaś pragnienie.

Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem.

Uczniowie klas młodszych samodzielnie przygotowali kolorowe pyszne kanapki, które później ze smakiem zjedli popijając herbatą, lub mlekiem. Również na naszym stole pojawiły się koktajle jogurtowe oraz zdrowe owoce. Wspólne śniadanie zakończyło się  stwierdzeniem przez uczniów, iż z pewnością ŚNIADANIE DAJE MOC!