" Jesteśmy tym co jemy" czyli w poszukiwaniu zdrowej żywności.

7 marca 2018 roku byliśmy z uczniami w sklepie spożywczym i rozmawialiśmy o zdrowej żywności. Dzieci szukały oznaczeń na produktach, informujących o składzie, szukaliśmy produktów bardzo wysoko przetworzonych, zawierających dużo konserwantów, na które dzieci często nie zwracają uwagi, oraz produktów ekologicznych bez konserwantów. Uczniowie przekonali się, że tych drugich jest znacznie mniej, mimo, że są zdrowsze.

Następnie udaliśmy się do producentów żywności do gospodarstwa państwa Kałużnych, którzy produkują mleko. Mogliśmy zobaczyć nowoczesną oborę, w której każdy etap produkcji jest zmechanizowany. Dzieci mogły obserwować jak odbywa się karmienie zwierząt, dojenie oraz odbiór mleka. Dużo dzieci nie miało pojęcia jak to się odbywa, gdyż wokół nas zostało bardzo mało gospodarstw rolnych.

Nasze zajęcia uświadomiły uczniom, co to znaczy „zdrowa żywność”, gdzie jej szukać i co sprawdzać, aby to, co jemy było nie tylko dobre, ale i zdrowe.