Konkurs pięknego pisania w kl. I.

8 maja w klasie pierwszej odbył się konkurs "Pięknego pisania". 10 uczestników miało za zadanie zmotywować się do pracy nad własnym charakterem pisma, doskonalić umiejętność kształtnego, proporcjonalnego, czytelnego i estetycznego pisania.
Wychowawczyni Joanna Matysiak zachęcała i zwracała uwagę na przestrzeganie zasad poprawności gramatycznej i ortograficznej, przepisywanego tekstu.
W konkursie zostały wyróżnienie  trzy osoby z klasy o najładniejszym charakterze pisma:

I miejsce Klaudia Gapys,

II miejsce Aleksandra Rogulska

III miejsce Mateusz Sieczak.

Gratulujemy zwycięzcom !!!

KALIGRAFIA

(grec. kalos = piękny, grafo = piszę) — sztuka pięknego pisania uwzględniająca przede wszystkim estetyczną stronę pisma, a zupełnie pomijająca zagadnienia techniczne (materiały, narzędzia).

Ogólnie przyjęto, że piękne kaligraficzne pismo powinny cechować: prostota, czytelność, równość, potoczystość i czystość wykonania.

Nauka kaligrafii miała kształtować charakter, cierpliwość, była podstawowym przedmiotem w szkołach. Potrafi być wspaniałą formą odpoczynku i skupienia myśli. Traktowana z poważaniem i szacunkiem we wszystkich kulturach, które rozwinęły pismo.

W dawnej Polsce nauka kaligrafii miała kształtować charakter oraz cierpliwość. Do ok. 1960 roku była podstawowym przedmiotem w nauczaniu początkowym. Miała na celu doskonalenie pisma odręcznego wśród uczniów.