Program "Czyste powietrze..."

Realizacja programu „Czyste powietrze wokół nas”

w roku szkolnym 2017/2018

W okresie wiosennym w grupie 5- 6 latków realizowany był Przedszkolny Program Edukacji  Antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”, którego koordynatorem była wychowawczyni  Bożena Stępień. Projekt był realizowany we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Opocznie. Adresowany był nie tylko do dzieci, ale i do rodziców. Założeniem programu było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie  w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy oraz wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.

Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w proponowanych zajęciach oraz wykazały się dużą aktywnością, ciekawością i pomysłowością. Bardzo spodobała im się maskotka programu - zielony Dinek.

Przedszkolaki realizując zajęcia obserwowały źródła dymu podczas wycieczki, następnie przelały swoje spostrzeżenia na papier wykonując plakaty dotyczące źródeł dymu. Ozdabiały także postać Dinka, kolorowały kwiaty, samodzielnie projektowały zawieszkę „NIE pal przy mnie”, którą zabrały do domów. Dzieci nauczyły się piosenki  o zielonym Dinku, który nie lubi palaczy i ucieka przed dymem. Ćwiczenia oddechowe i relaksacyjne  uświadamiały im, iż oddychanie świeżym powietrzem jest zdrowe. W formie pantomimy naśladowały zachowanie osób niepalących i palących. W ramach realizacji zagadnień programu, w sali został zorganizowany kącik Dinusia, w którym zostały wyeksponowane prace plastyczne dzieci: plakaty, rysunki, znaczki, hasła „Nie pal przy mnie” oraz informacje  o szkodliwym paleniu papierosów.

Program w prosty, dostosowany do percepcji dzieci sposób, poruszył   z pozoru bardzo trudną tematykę, jaką jest profilaktyka uzależnień. Dzięki temu programowi dzieci usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu nikotynowego i skutków palenia, dowiedziały się jak dbać  o swoje zdrowie.

Realizując program spotkaliśmy się z zadowoleniem dzieci, które bardzo chętnie uczestniczyły w proponowanych zajęciach oraz z akceptacją rodziców.

Koordynator:  Bożena Stępień