Ratujemy i Uczymy Ratować

Dnia 16 października nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy - „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Nasze działanie miało za zadanie propagować wśród uczniów umiejętność udzielania pierwszej pomocy, a dodatkowo pozwoliło uczestniczyć we wspólnym biciu rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej przez jak największą ilość osób.

Akcja rozpoczęła się o godzinie 12.00 i trwała pół godziny. Uczniowie w jej trakcie przypomnieli sobie zasady udzielania pierwszej pomocy, nabyli praktyczne umiejętności odpowiedniego zachowania na wypadek konieczności przeprowadzenia resuscytacji ćwicząc na fantomach. Uczniowie ćwiczyli oddechy oraz uciski ratownicze. Wszyscy zapamiętali, że należy wykonać 2 oddechy ratownicze i dokonać 30 ucisków klatki piersiowej.

Dzieci w wyniku takich działań oswajają się ze świadomością konieczności niesienia pomocy poszkodowanym. Kształtowane są u nich właściwe nawyki dzięki czemu udzielenie pierwszej pomocy staje się dla nich czymś niezbędnym, a jednocześnie naturalnym w sytuacji zagrożenia życia.

Koordynatorem akcji była p. Ewa Korycka – nauczyciel biologii i opiekun Samorządu Uczniowskiego p. Maryla Barul. Nad całością podjętych działań czuwała dyrektor szkoły p. Dorota Królik.