Związki frazeologiczne

„Związki frazeologiczne” przedstawienia teatralne z Krakowa.

Z myślą o tych uczniach, którzy chcą lepiej rozumieć to, co czytają i to, co słyszą, a także pragną wzbogacić swój język w dniu 25.10.2018r. artyści z Krakowa dali przedstawienie oparte na grze słownej.

Korzystając z różnorodnych związków frazeologicznych pochodzących z mitologii, biblii, literatury czy tradycji budowali krótkie historie na podstawie których objaśniali użyte zwroty jak np. „Mieć węża w kieszeni”, „Syzyfowa praca”, „Słomiany zapał” i wiele innych. Przekaz był na tyle sugestywny i przykuwający uwagę, że wszyscy z zaciekawieniem wsłuchiwali się w prowadzony przez aktorów dialog. Uczniowie uświadomili sobie, że używanie frazeologizmów świadczy o oryginalności i kreatywności używanego języka. Zaletą przedstawienia było zaangażowanie uczniów w zadania praktyczne polegające na dobieraniu wyrazów w różnego rodzaju związki frazeologiczne.