Tradycje wielkanocne

Kultywowanie tradycji wielkanocnych

W naszej placówce bardzo ważna rolę odgrywa edukacja regionalna, której celem jest podtrzymywanie i kultywowanie tradycji, w tym związanych ze Świętami Wielkanocnymi.

11 marca 2016r. gościliśmy w murach szkoły twórczynię ludową z Werówki – p. Halinę Miązek., która, jak to stało się zwyczajem, w ciekawy sposób przedstawiała dzieciom dawne zwyczaje i tradycje wielkanocne. Uczestnicy warsztatów regionalnych (uczniowie klasy II i III), pod fachowym okiem twórczyni ludowej uczyły się robienia pisanek metodą batikową. Uczniowie z zaangażowaniem zdobili swoje wydmuszki przez pokrywanie ich powierzchni rozgrzanym woskiem, co wcale nie było rzeczą prostą. Następnie po ufarbowaniu i starciu wosku mogli podziwiać wytwory własnej pracy w poczuciu satysfakcji z wykonanego zadania.

Kolejnym działaniem związanym z nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi był konkurs plastyczny na „Najpiękniejszą Kartkę Wielkanocną’’. Prace oceniano w dwóch kategoriach wiekowych: Kl.0-III i IV-VI.

W kategorii kl. 0-III:

I miejsce -Tatiana Nowak z kl. II

II miejsce -Kuba Wróblewski z kl. II

III miejsce -Szymon Mazur z kl. II

Wyróżnienia w tej kategorii przyznano:

Nikoli Wawrzyńczak z oddziału przedszkolnego; Oskarowi Nowakowi z kl. Ib:  Oli Sobczyk z kl. II

Lenie Mandeckiej z kl. II; Róży Barul z kl. II; Julce Wereszce z kl. II; Kubie Długoszowi z kl. III i Mateuszowi Matysiakowi z kl. III.

W kategorii kl. IV-VI:

I miejsce -Zuzia Nowak z kl. IV

II miejsce –Patrycja Kopeć z kl. VI

III miejsce –Kamila Barul z kl. IV

Wyróżnienia w tej kategorii przyznano:

Martynie Golińskiej z kl. V; Zosi Grzybek z kl. IV i Justynie Rogulskiej z kl. IV.

Celem konkursu było podtrzymywanie tradycji związanych z przesyłaniem życzeń świątecznych na kartkach, pogłębienie wiedzy na temat symboliki Świąt Wielkanocnych, rozwijanie zainteresowań artystycznych oraz promowanie talentów. Prace plastyczne były różnorodne i oryginalne. Najciekawsze nagrodzono dyplomami i nagrodami rzeczowymi ufundowanymi z środków Rady Rodziców.

Organizatorami projektu były panie: Maryla Barul – kierownik świetlicy, Małgorzata Komar- bibliotekarz i Joanna Matysiak – wychowawca kl. II.