SKO - zajęcia warsztatowe

Spotkanie z pracownikami PKO

Czym jest bank i skąd się wzięły pieniądze? Na czym polega oszczędzanie? Jak zarządzać własnym budżetem? Odpowiedzi na  te i inne pytania poznali uczniowie klas I - IV uczestnicy zajęć poprowadzonych przez dyrektora oddziału Banku PKO BP w Przysusze pana Michała Łobodę, któremu asystowała p. Agnieszka .

Uczniowie dowiedzieli się, że pieniądze to bardzo stary wynalazek, ale nie zawsze był używany. Zanim się pojawiły ludzie najpierw wymienia się towarami. Później używali rozmaitych przedmiotów, które pełniły rolę pieniądza. Na przestrzeni dziejów pieniądze miały różny kształt i postać. Obecnie każdy kraj ma swoje pieniądze w formie monet i banknotów o określonych nominałach, ale możemy również dokonywać płatności bezgotówkowych. By tego dokonać musimy najpierw powierzyć swoje pieniądze bankowi.

Pieniędzmi należy gospodarować się z rozsądkiem o czym przekonali się uczniowie klas starszych wykonując zadania polegające na obliczaniu i planowaniu wydatków w oparciu o uzyskane dochody czyli przeprowadzali bilans.  Okazało się, że nie wszyscy są oszczędni. Wydatki niektórych uczniów były wyższe od ich dochodów,  ich dochodów był ujemny – deficytowy.

Wszyscy uczniowie uczestniczyli w konkursie – loterii. Zwycięzcy otrzymali ufundowane przez bank atrakcyjne nagrody.