"Być naukowcem jak Kopernik"

6 kwietnia grupa 68 uczniów klas I - III poznawała stolice naszego kraju, jej obiekty, historię i zabytki. Również nie zabrakło wizyty na Stadionie Narodowym, który swymi rozmiarami, jaki i zapleczem dla piłkarzy zachwycił nie tylko zagorzałych kibiców piłki nożnej. Jednak głównym punktem naszej wycieczki była wizyta w Centrum Nauki Kopernik w celu wzbogacenia   wiedzy o świecie nauki i techniki.

Śladami swojego wielkiego patrona „człowieka renesansu” Mikołaja Kopernika, uczniowie nasi poprzez stanowiska doświadczalne, narzędzia, czy eksponaty mogli samodzielnie poszerzyć swoją  wiedzę i wyjaśnić wiele zjawisk. Zwiedzając obiekt w grupach, dzieci pod opieką wychowawczyń Danuty Pękali, Krystyny Rogulskiej, Joanny Matysiak, Stanisławy Gruszczyńskiej, Katarzyny Kwaśniewskiej i  Małgorzaty Komar  mogły zobaczyć, dotknąć i się przekonać, że przy niewielkim wysiłku i podczas zabawy  można zgłębiać naukę.

Nauczycielki podczas tych „żywych lekcji”  starały się rozbudzić wśród dzieci zainteresowania  naukowe. Świetnym sposobem na to była wizyta w Majsterni , gdzie przy stołach warsztatowych można było  samodzielnie podejmować wyzwania inżynieryjne, naukowe, logiczne, mając do dyspozycji przedmioty codziennego użytku – słomki, papier, spinacze, kulki, gumki. Bez dokładnych instrukcji, bez ocen, bez limitów czasowych każdy miał szansę na dokonanie jakiegoś odkrycia. Choć w CNK uczniowie nasi spędzili kilka godzin, to jednak z żalem opuszczali to interesujące miejsce.

Wycieczkę do Warszawy zakończyła wizyta na tarasie widokowym lotniska F. Chopina, gdzie dzieci mogły zobaczyć po raz pierwszy  z bliska pasażerskie samoloty.  Pełni wrażeń i ogromnych emocji uczniowie pożegnali naszą piękną stolicę z nadzieją, że kiedyś tu wrócą, może jako już znani naukowcy:).