Wycieczka do Opoczna

Poznajemy Opoczno

Dnia 6 czerwca uczniowie naszej szkoły udali się na wycieczkę do Opoczna.

W programie zwiedzania znalazły się: siedziba Powiatowej Straży Pożarnej w Opocznie, Muzeum Regionalne w Opocznie i Miejska Biblioteka Publiczna w Opocznie.

Dzięki przychylności Komendanta straży mieliśmy możliwość zwiedzić budynek Powiatowej Straży Pożarnej w Opocznie. W trakcie zwiedzania zobaczyliśmy nowoczesny sprzęt i wyposażenie jakim dysponują strażacy oraz poznać zakres ich obowiązków. Szczególne zainteresowanie wzbudziły  wozy strażackie, do których uczniowie mogli wejść i obejrzeć je od środka. Mieli także okazję przyjrzeć się z bliska  ubiorowi strażaka, w którym przystępuje do akcji ratowniczej. Duże wrażenie zrobił na uczniach próbny alarm, szczególnie błyskawiczny zjazd strażaków po rurze. Uczniowie przypomnieli sobie, jak należy wzywać straż pożarną oraz najważniejsze numery telefonów alarmowych. Dowiedzieli się również co należy zrobić by zostać strażakiem, jakie trzeba mieć predyspozycje i jaką wiedzą należy dysponować.

Po budynku straży oprowadzali uczniów : młodszy kapitan P. Jędrasik, starszy strażak M. Szczepanik i aspirant K. Sobczyk.

Następnie udaliśmy się do Muzeum Regionalnego. Tu obejrzeliśmy wystawę stałą na którą złożyły się eksponaty związane z historią Opoczna od początku jego powstania przez wydarzenia przełomowe, które miały miejsce na Ziemi Opoczyńskiej, a także związane ze sztuką ludową regionu regionalne rzeźby, rekonstrukcję wnętrza chałupy, opoczyński strój ludowy.

Uwagę uczniów przykuła wystawa czasowa „Życie w czasie i w przestrzeni”. Odciski prehistorycznych zwierząt, fragmenty kości mamuta czy nosorożca mające kilkadziesiąt tysięcy lat budziły respekt. Dowiedzieliśmy się również na czym polega praca w muzeum, kim jest asystent, adiunkt czy kustosz.

Ostatnim punktem na trasie zwiedzania była Miejska Biblioteka Publiczna w Opocznie. Tu uczniowie poznali historię budynku w którym mieści się biblioteka – zbudował go Kazimierz Wielki dla pięknej żydówki Esterki. Mieli okazję wejść do wszystkich oddziałów biblioteki, a szczególnie oddziału dla dzieci. Panie bibliotekarki zachęcały wszystkich do zapisania się do biblioteki i korzystania ze zgromadzonych zbiorów.

Wycieczkę zorganizowały panie: B. Kaszuba i M. Komar