Projekt „Mały miś w świecie wielkiej literatury”

Oddziały przedszkolne po raz kolejny przystąpiły do realizacji ogólnopolskiego projektu edukacyjnego „Mały miś w świecie wielkiej literatury”, którego głównym celem jest rozwijanie czytelnictwa wśród najmłodszych dzieci i współpraca między przedszkolami.
Aby cel został osiągnięty, niezwykle ważnym zadaniem jest między innymi  zachęcanie dorosłych do głośnego czytania dzieciom – uświadomienie roli czytania w życiu dziecka, wyrabianie właściwych nawyków czytelniczych, tworzenie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela, wprowadzenie dziecka w świat literatury oraz budzenie zaciekawienia książką przez zabawy, piosenki, twórczość plastyczną
Cały projekt obejmuje 7 modułów długo i  krótkoterminowych o różnej tematyce.
Razem z Misiem będziemy realizować kierunek polityki MEN: wychowanie do wartości poprzez kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych.
Wiodące kompetencje kluczowe: porozumiewanie się w języku ojczystym.
Rozwijanie czytelnictwa: czytanie w domu i przedszkolu, prezentacja dzieciom utworów polskich pisarzy i poetów.

Pierwszy moduł do którego przystąpiliśmy to  Czytające przedszkolaki -
Dzieci 5-6 letnie wraz z nauczycielem  wybrały na grupową maskotkę – Misia - Dyzia,  który poprzez zabawy czytelnicze prowadzone w przedszkolu wprowadza dzieci  w świat literatury. Miś ponownie rozpoczął  czytelniczą podróż po domach przedszkolaków z dzienniczkiem „pod pachą”. Dzieci 6-letnie Dyzio odwiedzi już po raz kolejny.
Domowym zadaniem rodziców jest przeczytanie dziecku i misiowi na dobranoc, polskiej  bajki, baśni lub wiersza, a dziecka zaopiekowanie się misiem oraz wykonanie rysunku do przeczytanego utworu.
Życzymy przyjemnej zabawy w świecie literatury.
Nie trzeba wielkich mieć bibliotek, by przyjacielem książki zostać.
                                                                  H. Łochocka

Koordynatorki projektu:  Bożena Stępień - grupa 5-6 latków i Joanna Ławrynowicz  - grupa  3-4 latków.