WAŻNA UROCZYSTOŚĆ

7 grudnia nasze wolontariuszki z klasy ósmej Zuzia Nowak, Kamila Barul  i Karolina Błażejewicz reprezentowały szkolny Klub Wolontariatu w ważnym spotkaniu w Drzewicy. Na zaproszenia prezesa Drzewickiego Koła Diabetyków Włodzimierza Pomykały podczas Ogólnopolskich Obchodów Dnia Cukrzycy nasz SKW na ręce pani Ewy Koryckiej i pani Joanny Matysiak otrzymał DYPLOM UZNANIA za współpracę i zasługi w rozwój stowarzyszenia oraz niesienie idei pomocy ludziom chorym na cukrzycę. Podczas tej uroczystej gali wolontariuszki nasze zaprezentowały cele naszego klubu oraz liczne prowadzone działania w  czasie całego roku szkolnego. Również dyplom uznania dla naszej szkoły został wręczony na ręce pani dyrektor Małgorzaty Wawrzyńczak- Pawul.

DZIĘKUJEMY jeszcze raz panu Włodkowi za tak piękne docenienie naszej działalności, lecz patrząc na działania 29 letnie koła diabetyków w Drzewicy jest jeszcze dużo pracy, aby dorównać takim wzorom.
WARTO WIEDZIEĆ:
Cukrzyca to choroba cywilizacyjna. W Polsce boryka się z nią blisko 2 mln Polaków. Ponad połowa chorych nie wie, że jest chora, nie leczy cukrzycy, co może niestety może skutkować groźnymi powikłaniami.
 Jakie objawy mogą świadczyć o początkach cukrzycy?
Objawy początków cukrzycy są dosyć jednoznaczne i proste, ale mało swoiste. Typowym objawem jest rosnące uczucie pragnienia, które pojawia się ponieważ chory się odwadnia, gdyż oddaje często i dużo moczu. Podwyższona ilość cukru we krwi przechodzi do moczu, nerki starają się rozcieńczyć mocz, w związku z tym pacjent oddaje jego duże ilości, a w efekcie odwadnia się i chce mu się pić. Kolejnym przejawem jest chudnięcie. Dzieje się tak, ponieważ organizm nie może zużyć glukozy, wtedy następuje spalanie tłuszczu i chory traci na wadze, ale nie jest to korzystny objaw, bo redukcja masy ciała jest spowodowana chorobą. Potem dołącza się senność, ospałość, łatwe męczenie się itd. Jeżeli chory w dalszym ciągu ignoruje te objawy i pozwala, aby poziom cukru w jego krwi stale rósł to pojawiają się m.in. zakażenia dróg moczowych czy zakażenia skórne, a wreszcie także zaburzenia widzenia czy np. bóle kończyn dolnych.
Z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, Międzynarodowa Federacja Diabetologiczna (IDF) opublikowała dane statystyczne
Oto najciekawsze informacje:
– 415 milionów osób dorosłych na świecie ma cukrzycę, co stanowi 1 na 11 osób, a 318 milionów jest w grupie ryzyka;
– najwięcej osób z cukrzycą żyje w Chinach: 109 600 000. Szacuje się, że w 2040 roku będzie to 150 700 000;
– całkowite wydatki opieki zdrowotnej na świecie na leczenie cukrzycy w 2015 roku wynoszą 673 miliardy dolarów. W roku 2040 wydatki te wzrosną do 802 miliardów;
– liczba zgonów z powodu cukrzycy jest wyższa niż z powodu HIV/AIDS, gruźlicy i malarii razem wziętych;
– z powodu cukrzycy umiera jedna osoba co sześć sekund;
– 542 000 dzieci na świecie w wieku 0-14 lat ma cukrzycę. Diagnozuje się 86 000 nowych przypadków rocznie, najwięcej z nich w Europie;
– w Polsce liczba śmierci z powodu cukrzycy osób w wieku 20-79 wynosi 21 483 osób rocznie.
Źródło: IDF Atlas 2015, 7. edycja