A to ciekawe?

19 lutego 1473r. – to data urodzin naszego patrona.
Jak myślisz?
Czy Mikołaj Kopernik był WOLONTARIUSZEM ?

Uznano go za człowieka wybitnie zdolnego, wielkiego astronoma, ale pamiętajcie BYŁ CZŁOWIEKIEM WRAŻLIWYM NA KRZYWDĘ LUDZKĄ. Udzielał się społecznie. Widząc ból i cierpienie został lekarzem i naukowcem. Zajął się badaniem przyczyn zarazy w Olsztynie. Umierały tu setki ludzi. Odkrył wkrótce, że jej głównym powodem był spożywany zanieczyszczony chleb, bowiem pieczywo często lądowało na ziemi, po czym było konsumowane razem z brudem i zarazkami. Wpadł wówczas na pomysł, by smarować pieczywo masłem, aby przywierający do pieczywa bród zniechęcał ludzi do jedzenia. W efekcie, ludność zaczęła dostrzegać problem. Brudny chleb przestał gościć w jadłospisie. Zaraza ustąpiła, natomiast samo smarowanie chleba masłem stało się popularne w całej Europie.