DZIEŃ ZIEMI-DBAMY O NASZĄ PLANETĘ

Witam Was serdecznie w kolejnym tygodniu zajęć zdalnych. Nauczyliście się dbać o siebie, o swoje zdrowie. Pamiętamy, że trzeba się zdrowo odżywiać, wysypiać się i uprawiać różne formy ruchu. A czy umiecie dbać o przyrodę? Pamiętajcie o segregacji śmieci, bo w ten sposób możemy odzyskać cenne surowce i ponownie je wykorzystać. Bądź EKO!!!

Propozycje zabaw ruchowych (ćwiczeń gimnastycznych w domu)

• Wirujący bączek”(dziecko ślizga się w kółko na brzuchu, a następnie na plecach)
  • Gorąca podłoga” (dziecko biega z wysokim unoszeniem kolan)
  • Wstajemy razem”(dzieci siedzą tyłem do siebie, złączone plecami, próbują razem wstać nie odrywając się od siebie)
  • Ćwiczymy razem”(dzieci trzymają się za ręce, przykucają, apotem podnoszą się do wspięcia na palce i wracają do pozycji wyjściowej)
  • Śmieci wrzucamy do kosza”(zabawa ruchowa z elementami celowania .Przygotujcie kosz oraz kulki zrobione z niepotrzebnej gazety. Zadaniem dziecka będzie próba wrzucenia kulki do kosza)
  • Kwiaty rosną, kwiaty więdną”(dziecko biega po pokoju. Na hasło rodzica :kwiaty rosną-staje na palcach i jak najwyżej wyciąga ręce do góry; na hasło-kwiaty więdną-przykuca i kuli się)

Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach świata. W Polsce początek obchodów to rok 1990.

Hasłem przewodnim Dnia Ziemi w tym roku jest: ”Z energią zmieńmy źródła”.

Światowy Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia. Myślą przewodnią tego święta jest uwrażliwienie uczniów na piękno przyrody ojczystej, budzenie poczucia odpowiedzialności za jej stan oraz uświadomienie źródeł zagrożeń dla środowiska naturalnego.

Zadania dla uczestników świetlicy:

1.”Kwitnące drzewo” -praca plastyczna (technika dowolna)

2. Krzyżówka przyrodnicza

3. Kwiatowe sudoku

KODEKS MŁODEGO EKOLOGA

Ziemia to nasz wspólny dom

1. Nie zanieczyszczaj środowiska!

2. Szanuj zieleń!

3. Oszczędzaj wodę!

4. Oszczędzaj energię!

5. Segreguj odpady!

6. Dbaj o zwierzęta!

7. Nie hałasuj!

8. Chroń rośliny!

9. Dbaj o bezpieczeństwo własne i innych!

10. Bądź przyjacielem przyrody!

KOLOROWANKA