OD GÓR DO MORZA

1.      Ciekawe miejsca w Polsce – zabawa dydaktyczna inspirowana wierszem Iwony Róży Salach Wycieczka.

Wysłuchanie wiersza Iwony Róży Salach Wycieczka. Rodzic recytuje dzieciom wiersz.

Pojedziemy na wycieczkę: wrr, wrr, wrr,

wezmę misia i bułeczkę: mniam, mniam, mniam.

Autem szybko wyruszamy: tur, tur, tur,

cały wielki świat zwiedzamy: tup, tup, tup.

Tak się kręci kierownica: brum, brum, brum,

a tak światem się zachwycam: ach, ach, ach.

Wycieraczki tak mrugają: i, i, i,

a tak w radiu jazz śpiewają: daba, daba, daba, dam.

A gdy wszystko już zwiedzimy,

to do domu powrócimy.

Posiedzimy chwilę w kątku

i zaczniemy od początku.

Pojedziemy na wycieczkę …

• Wyjazd nad morze.

Rodzic zaprasza dzieci w podróż. Odtwarza odgłos morza. Pyta dzieci, czy wiedzą, gdzie dojechały. Następnie gromadzi dzieci w miejscu, gdzie umieszcza obrazki kojarzące się z krajobrazem morskim (latarnia, statek muszelki). R. wskazuje polskie morze na mapie Polski, przyczepia w tym miejscu obrazki. Dzieci rytmicznie dzielą nazwy obrazków na sylaby. R. pyta dzieci, czy widziały latarnię, statek i co wiedzą na ich temat. Chętne dzieci wypowiadają się.

• Na wycieczkę w góry.

Odtwarzacz CD, nagrania różnych odgłosów (wsi, gór, miasta, lasu), obrazek przedstawiający góry. R. zaprasza dzieci do zajęcia miejsca przy obrazku przedstawiającym góry. Nawiązuje do  wtorkowego opowiadania. Prosi dzieci o przypomnienie, co wiedzą na temat gór. Chętne dzieci wypowiadają się. N. uściśla wiadomości.

• Z wizytą w mieście.

Mapa Polski, obrazki przedstawiające Kraków i Warszawę z widocznymi zamkami (karty pracy nr 43, 47), dwa napisy zamek, obrazek przedstawiający Toruń, napis piernik. R. zaprasza dzieci do zajęcia miejsca przy obrazkach przedstawiających Kraków i Warszawę. Rozmawia na temat tych miast, zwraca uwagę na zamki – Wawel w Krakowie i Zamek Królewski w Warszawie. Przyczepia na mapie Polski, w odpowiednich miejscach, napisy zamek. Dzieci czytają z R. wyraz zamek, dzielą nazwę rytmicznie (na sylaby). R. opowiada dzieciom ciekawostki, np. na temat Wawelu, wspomina o legendzie związanej ze smokiem wawelskim. Pokazuje dzieciom obrazek smoka wawelskiego. Następnie R. gromadzi dzieci w miejscu, gdzie umieścił obrazek przedstawiający Toruń. Wskazuje Toruń na mapie Polski, przyczepia w tym miejscu napis piernik. Dzieci czytają z R. wyraz piernik, dzielą nazwę rytmicznie (na sylaby). R. przekazuje  ciekawostki na temat tego, z czego słynie Toruń (fabryki piernika).

2.      Karta pracy, cz. 3, str. 43 – 4 latki

https://www.e-kolorowanki.eu/kolorowanki-edukacyjne/roznice/statek-prom/ - 3 i 4 latki – karta pracy do druku

http://kolorowankidodruku.pl/wydrukuj/plik/1581/  - kolorowanka do druku

3.      Zabawa ruchowa Od gór do morza.

Rodzic zaprasza dzieci na wycieczkę. Wskazuje na mapie Polski:

– góry – dzieci naśladują wspinanie się po górach,

– miasto – dzieci spacerują i rozglądają się,

– morze – dzieci kładą się na dywanie i naśladują pływanie.