POZNAJEMY WARSZAWĘ

1.      Zwiedzamy Warszawę z Syrenką – zabawa dydaktyczna.

• Wprowadzenie

Zdjęcie warszawskiej Syrenki.

Dzieci ustawiają się, tworząc pociąg. Jadą w podróż do stolicy Polski, Warszawy, śpiewając znaną piosenkę o pociągu. R. wita dzieci w Warszawie, trzymając w ręce zdjęcie warszawskiej Syrenki i wypowiadając następujące słowa: W stolicy witamy, na wycieczkę zapraszamy.

• Wyjaśnienie pojęcia stolica. Zapoznanie z herbem Warszawy.

Zdjęcie warszawskiej Syrenki, herb Warszawy, mapa Polski.

R. wyjaśnia dzieciom znaczenie słów: stolica, herb. Pokazuje Warszawę na mapie Polski. Zapoznaje z herbem Warszawy. Prosi, aby dzieci opisały jego wygląd.

Herb Warszawy to umieszczona na czerwonym polu postać kobiety z długim, rybim ogonem – Syrena. W lewej ręce trzyma tarczę, a w prawej ręce wzniesiony do góry miecz. Nad postacią Syreny znajduje się złota korona, która symbolizuje zwycięstwo. Syrena pilnuje bezpieczeństwa mieszkańców stolicy. Tarcza i miecz jej w tym pomagają.

• Słuchanie wiersza Z. Dmitrocy Legenda o warszawskiej Syrence.

Piękna Syrenka,

Służy Warszawie

Swoją pomocą.

• Rodzic zadaje pytania:

- Gdzie mieszkała Syrenka?

- Co zrobił Syrence kupiec?

- Kto uratował Syrenkę?

- Co obiecała Syrenka w podziękowaniu za ratunek?

2.      Syrenka warszawska - Praca plastyczna

Potrzebne materiały:

• kartka papieru z nadrukowaną syrenką (https://www.szybkiplik.pl/cHM2KA3EXb- link do pobrania i wydrukowania)
  • cielista i niebieska kredka
  • srebrny papier kolorowy
  • żółta bibuła
  • folia aluminiowa
  • klej

Cielistym kolorem wypełniamy twarz i rękę syrenki. Ogon syrenki wyklejamy kawałkami srebrnego papieru kolorowego. Z folii aluminiowej wycinamy duże koło (większe niż tarcza syrenki) oraz prostokąt, z którego formujemy grot miecza i rękojeść. Grot i rękojeść przyklejamy. Z dużego koła z folii aluminiowej formujemy poprzez zgniatanie krążek wielkości  tarczy i przyklejamy. Z żółtej bibuły odcinamy 4 kawałki o szerokości 5mm, które tniemy na paski ok. 10 cm. i  przyklejamy do głowy. Syrenka gotowa.

3.      Ćwiczenia grafomotoryczne Wisła.

Tacki z piaskiem lub drobną kaszą.

Dzieci rysują palcami na tackach z piaskiem wzory fal rzecznych z jednoczesnym naśladowaniem szumu wiatru i wody: szszsz...

4.      Zabawa ruchowo-dydaktyczna Wycieczka z Syrenką.

Zdjęcia przedstawiające: autobus, Stare Miasto w Warszawie, Łazienki, Stadion Narodowy, tamburyn.

Rodzic mówi: Syrenka zaprasza Was na wycieczkę po Warszawie, pokazuje zdjęcie autobusu. Dzieci udają, że wsiadają do autobusu, i przy dźwiękach tamburynu biegają za R., wymawiając sylabę bip, bip, bip. Na przerwę w grze zatrzymują się przy zdjęciu wskazanym przez R., który opowiada dzieciom o miejscach widocznych na zdjęciach.

• Stare Miasto to najstarsza część Warszawy. Znajdują się tu piękne, kolorowe, stare kamienice. W czasie wojny Stare Miasto zostało całkowicie zburzone. Polacy jednak odbudowali je, starając się zachować dawny wygląd.
  • Łazienki Królewskie to bardzo duży park. Można tutaj zobaczyć piękne budowle, np. Pałac na Wyspie, i przespacerować się ścieżkami wśród drzew, krzewów i kwiatów.
  • Stadion Narodowy został zbudowany niedawno, na Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Znajduje się nad Wisłą. Krzesełka na stadionie mają kolor biało-czerwony.

5.      Karta pracy, cz. 2, str. 46 – 4 latki