Zabawy i ćwiczenia ruchowe (do wykorzystania według wyboru).

Źródło: https://cdn.pixabay.com/photo/2016/04/01/08/58/boy-1299084_960_720.png

Zabawa bieżna Mama (tata) i dziecko. (Zabawa na powietrzu)

Dziecko w parze z rodzicem biega  w różnych kierunkach: mama (tata) biegnie  z przodu, dziecko podąża jej (jego) śladem. Następuje zmiana ról.

Zabawa ruchowa Tato, tato (mamo, mamo), ile kroków do domu? (Zabawa na powietrzu).

Dziecko  stoi  na wyznaczonej linii. Naprzeciwko niego ustawia się rodzic tata lub mama. Dziecko woła: Tato, tato, ile kroków do domu? Rodzic  mówi, np.: Trzy kroki. Dziecko przemieszcza się w stronę rodzica, wykonując trzy kroki. Liczy głośno kroki. Zabawa kończy się, kiedy dziecko dojdzie  do rodzica.

Zabawa orientacyjno-porządkowa Berek kucany. (Zabawa na powietrzu)

Rodzic  – jest berkami. Dziecko ucieka przed nim. Jeśli dziecko kucnie, wtedy berek nie może go złapać. Jeśli dziecko zostanie złapane, zostaje berkiem.

Trafienie piłką do ruchomego celu (Zabawa na powietrzu)

Wersja tradycyjnej gry w zbijanego polega na poruszaniu się po określonym (niezbyt dużym) terenie i trafianiu piłką w ruchomy cel (rodzica). Gdy piłka dotknie rodzica, ten wchodzi w rolę rzucającego.

Zabawa - Kolanko

Popularna zabawa. Zasady są proste i polegają na rzucaniu do siebie piłki.   W chwili gdy komuś nie uda się złapać, klęka na kolano, przy drugim upuszczeniu piłki – na drugie, potem opiera łokieć na podłodze itp. Zabawę można dowolnie modyfikować

Piłka do kubła.

Kubeł (to może być również karton) stawiamy na ziemi, wyznaczamy linię  z której należy rzucić piłkę i celujemy tak, aby wpadła do środka. Prosta zabawa, która daje dużo radości, ćwiczy celne rzucanie, koordynację ręka – oko, a także wyzwala sporo emocji związanych ze zdrową rywalizacją.

Zabawa orientacyjno-porządkowa Wysoko – nisko.

Dziecko biega  przy akompaniamencie np. tamburynu. Podczas przerwy w grze, na hasło Wysoko! staje na palcach, wyciąga w górę ręce i klaszcze nad głową; hasło Nisko! jest sygnałem do wykonania przysiadu i uderzenia rękami                 o podłogę.

Zabawa ruchowa Jadą goście.

Dziecko z rodzicem maszeruje  po obwodzie koła. Podczas przerwy w muzyce zatrzymują się  i powtarzają wyliczankę, ilustrując ją ruchem:

Dziecko:

Mamo! Mamo!    klaszcze w swoje ręce,

Co, co, co?    klaszcze w ręce rodzica,

Goście jadą.   klaszcze w swoje ręce,

No to co?   klaszcze w ręce rodzica,

Dzień dobry, dzień dobry.   razem z rodzicem podaje  ręce na powitanie,

Cmok, cmok, cmok.   razem z rodzicem naśladuje  przesyłanie całusków, ze zwrotem głowy na prawo, na lewo i na wprost.

Tato! Tato!   Gesty takie same jak wyżej.

Co, co, co?

Goście odjeżdżają..

No to co?

Do widzenia, do widzenia.

Cmok, cmok, cmok.

•  Ćwiczenie dużych grup mięśniowych Myjemy z tatą samochód.

Dziecko naśladuje mycie samochodu i spłukiwanie go wodą z wiadra.

•  Ćwiczenie wyprostne Rodzic zmęczony i rodzic wypoczęty.

Dziecko siedzi skrzyżnie, ręce trzyma na kolanach. Na hasło Rodzic zmęczony wykonuje luźny skłon tułowia w przód. Na hasło Rodzic wypoczęty – prostuje tułów, głowę trzyma prosto.

•  Podskoki  Froterujemy z mamą podłogę.

Dziecko rytmicznie, naprzemiennie wykonują wykroki nogami w przód.

•  Ćwiczenie równowagi Rysujemy obrazek dla mamy i taty.

Dziecko stoi na jednej nodze, a drugą rysuje w powietrzu dowolny obrazek. Rysuje na przemian prawą i lewą nogą.

•  Ćwiczenie ożywiające Rodzinna wycieczka rowerowa.

Dziecko  biega w różnych kierunkach z wysokim unoszeniem kolan i naprzemiennym uginaniem i prostowaniem rąk w łokciach.

• Ćwiczenie uspokajające Mama i tata.

Dziecko maszeruje po obwodzie koła z rytmicznym wytupywaniem  i powtarzaniem rymowanki:

Mama i tata kochają nasna słowo nas zatrzymuje się i klaszcze w dłonie; Mama i tata mają dla nas czas – na słowo czas zatrzymuje się i klaszcze  w dłonie.