Ćwiczenia gimnastyczne i zabawy ruchowe dla aktywnych przedszkolaków

Ćwiczenia gimnastyczne

Szarfy lub zamiennik, np. szalik, apaszka

• Marsz po obwodzie koła, dłonie oparte na biodrach – kciuk znajduje się z przodu, a pozostałe palce – z tyłu. (Należy zwrócić uwagę na wyprostowane plecy, wciągnięty brzuch, wysokie podnoszenie kolan).

• Swobodny bieg po pokoju, na hasło: Wichura – podbieganie przez dziecko do ściany i przyleganie do niej plecami, ramiona ułożone w skrzydełka, brzuch wciągnięty.

• Marsz, szarfa leży na głowie, złożona na pół, odliczenie pięciu kroków, wspięcie na palce, uniesienie ramion w górę, wdech nosem, opuszczenie ramion, wydech ustami.

• Leżenie na brzuchu, ramiona wyprostowane (są przedłużeniem tułowia), na sygnał podniesienie głowy i rąk z szarfą nisko nad podłogą, wytrzymanie około 5 sekund, opuszczenie głowy i rąk.

• Siad prosty, podparty z tyłu, rozłożona szarfa leży na podłodze – zwijanie szarfy jedną nogą, zgiętą w kolanie, przesuwając ją palcami stopy. Potem – zmiana nóg.

• Pozycja stojąca, trzymanie szarfy za plecami jedną ręką, podniesioną do góry – łapanie szarfy od dołu drugą ręką, opuszczoną, zgiętą w łokciu, przeciąganie szarfy rękami, naśladowanie wycierania się ręcznikiem. Potem – zmiana rąk.

• Ćwiczenia w parach: siad prosty w rozkroku naprzeciw siebie, oparcie stóp o stopy partnera, trzymanie dwóch szarf wyciągniętymi do przodu rękami (jak do przeciągania liny), naprzemienne pociąganie za szarfy przez ćwiczących, odchylanie się i pochylanie partnera.

• Bieganie  po pokoju. Szarfa położona na dywanie tworzy gniazdo. Na hasło: Ptaszki do gniazd – wchodzenie do szarf, układanie rąk w skrzydełka.

• Siad klęczny na obwodzie koła, trzymanie dłońmi szarfy za końce, oparcie dłoni o podłogę blisko kolan, odsunięcie szarfy jak najdalej (zwrócenie uwagi, aby pośladki pozostawały oparte na piętach), głowa pochylona, znajduje się pomiędzy ramionami – kwiat się rozwija.

Powolne przesuwanie szarfy do kolan, uniesienie ramion z szarfą do góry, pogłębienie odchylenia

kwiat jest rozwinięty.

• Marsz po obwodzie koła, ramiona z szarfą uniesione do góry.

Zabawy ruchowe

• Zabawa Rzucanie do celu.

Papierowe kule z gazet, kosz lub tekturowe pudło.

Dziecko dostaje kilka  gazety i tworzy z nich papierowe kule (np. 5).

Stara się trafić nimi do kosza lub tekturowego pudła, które zostaje umieszczone kilka metrów przed nim. Zamiast papierowych kul można wykorzystać papierowe samoloty.

•Zabawa swobodna w parach Wesołe baloniki.

Kolorowe balony.

Dziecko w parze z rodzicem bawi się swobodnie balonem.

•Zabawa w kole Koncert życzeń.

Rodzic wyraża życzenia, które ma spełnić  dziecko  np.: Życzę sobie, abyś podskoczył trzy razy i zaśpiewał piosenkę. Dziecko wykonuje życzenie. Następuje zamiana ról dziecko wyraża życzenie, a rodzic je spełnia i zabawatoczy się dalej.

•Zabawa ruchowa Waga.

Dziecko w parze z rodzicem  staje naprzeciwko siebie. Podajemy sobie ręce i naprzemiennie wykonujemy przysiady.

Oglądaj i ćwicz ( filmik należy podgłośnić w prawm dolnym rogu):