Z kogucikiem i pyzą przez ziemię opoczyńską

W gospodarstwie agroturystycznym

Kolejny raz nasi uczniowie spotkali się na zajęciach „Z kogucikiem i pyzą przez ziemię opoczyńską”. 15 III w słoneczny, ale wietrzny dzień wybraliśmy się z wizytą do gospodarstwa agroturystycznego w Radzicach Małych. Państwo Zagdańscy są jedynymi w okolicy osobami prowadzącymi taką działalność w naszym regionie. Oddzielne pokoje z łazienką dla gości, altanka, miejsce na ognisko, staw pełen ryb, bardzo bliskie położenie rzeki oraz cisza i wiejska sielanka to z pewnością rzeczy, które zachwycają ludzi z miasta odwiedzających naszą okolicę.

Nasi uczniowie to wszystko znają, lecz i oni zostali zaskoczeni przez właściciela gospodarstwa, w którym znajduje się wspaniałe muzeum, zawierające mnóstwo pamiątek z naszej małej ojczyzny. Ogromna wiedza i przepiękny sposób opowiadania cudownych historii o poszczególnych eksponatach to powód dla którego warto odwiedzić to miejsce.

Historia kowalstwa, nie tylko związana z narzędziami potrzebnymi do pracy w gospodarstwie, ale również artystyczny piękny obraz Matki Bożej z dzieciątkiem możemy zobaczyć w tych zbiorach. Pan Zagdański zebrał bogatą kolekcję przepięknych wag różnego rodzaju, najstarsza z nich pochodzi z roku 1863. Walonki, maselnica, zgrzebła, czy moździerze były okazją do zapoznania uczniów z życiem ich pradziadków. Ciekawą zagadką były trzy ozdobne pręty, które okazały się kratami do spiżarki (dawnej lodówki). Chłopców oczywiście zainteresowały bardzo eksponaty pochodzące z II wojny światowej.

Dzieciaki z pewnością będą pamiętały tą piękną lekcję historii o naszych przodkach.

Panu Zagdańskiemu jeszcze raz DZIĘKUJEMY i cieszymy się, że są tacy ludzie z pasją w naszej okolicy.