Majowe święta

W pierwszych trzech dnia maja obchodzimy rokrocznie ważne dla nas święta: Święto Pracy, Dzień Flagi, Świeto Konstytucji 3-Maja. Warto więc poznac kilka faktów związanych z  ich ustanowieniem.

1 Maja - Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy obchodzony jest obecnie w wielu krajach na całym świecie. 1 Maja upamiętnia wydarzenia, jakie miały miejsce w latach dziewięćdziesiątych dziewiętnastego wieku w Stanach Zjednoczonych.

W roku 1886 w Chicago, w stanie Illinois na fali niepokojów społecznych, spowodowanych drapieżnym kapitalizmem, doszło do buntu robotników. Od lat byli oni źle opłacani za pracę ponad siły. Dodatkowo pojawiła się wizja utraty pracy tysięcy ludzi spowodowana zmianami technologicznymi. Dlatego protestanci żądali 8-godzinnego dnia pracy i godnych płac. Już  cztery lata później  tj. w 1890 roku 1 Maja został ogloszony świetem pracy.

W Polsce 1 Maja  rangę święta państwowego uzyskał dopiero po II wojnie światowej w 1950 roku, choć obchodzony był już znacznie wcześniej i miał charakter spontanicznych manifestacji.

2 maja obchodzimy Dzień Flagi – jednego z symboli narodowych. Według ustawy z dnia 31 stycznia 1980r. „O godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych” – jest nią prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej w kolorze białym i czerwonym, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego i proporcji 5:8, za flagę uważana jest flaga godłem Polski, umieszczonym pośrodku białego pasa.

Flagą z godłem Polskim mogą posługiwać się: instytucje państwowe, urzędy, przedstawicielstwa dyplomatyczne, urzędy konsularne, cywilne lotniska i lądowiska, cywilne samoloty komunikacyjne podczas lotów zagranicznych, kapitanaty portów, polskie statki morskie jako bandery.

Od 2004 roku 2 maja jest w Polsce oficjalnie obchodzony jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Więcej o naszych symbolach narodowych, zmianach w wyglądzie flagi na przestrzeni dziejów dowiesz się z filmuhttps://www.youtube.com/watch?v=Hrdd3vd1y1U

3 maja 1791 roku została uchwalone Konstytucja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była ona pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie, druga po amerykańskiej na świecie, doniosłym dziełem myśli polskiego Oświecenia. Już dwa dni po uchwaleniu Konstytucji przez sejm Wielki  dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. Przywrócono je po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Po II wojnie światowej w roku 1946 władze komunistyczne zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestacji były tłumione przez milicję. W 1951 roku święto to zostało oficjalnie zniesione.

Od 1990 roku 3 Maja znów jest oficjalnym świętem państwowym w Polsce, dniem wolnym od pracy.

Teraz zapraszam do zabawy.

Wejdxcie na strone https://historiawkolorach.ipn.gov.pl/main.html. Tu znajdziecie gry, puzzle , kolorowanki, filmy i pisenki o polskich symbolach s. narodowych. Nauczyciele  uczący w przedszkolu aż po klasę 3mogą skorzystać z gotowych scenariuszy.