Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Radzicach Dużych

Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Radzicach Dużych

26-340, Drzewica, Radzice Duże 169

tel. 48 375 50 85

E-mail: spradzice@drzewica.pl

Zadanie 3

Zadanie 3

Przeprowadzenie spotkań uczniów z przedstawicielami Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, organizacji społecznych na temat „Bezpieczne zachowanie w szkole, domu, na ulicy; zagrożenia, udzielanie pierwszej pomocy, obrona konieczna itp.

Wykonanie:

Liczba spotkań  - 3. W spotkaniach uczestniczyli przedstawiciele : policji, straży pożarnej, ratownik medyczny.   liczba uczestników spotkań - 149.

W ramach zadania „Bezpieczne zachowanie w szkole, domu, na ulicy, zagrożenia udzielanie pierwszej pomocy, obrona konieczna” do programu „Bezpieczna Szkoła” zaprosiliśmy przedstawicieli policji, straży pożarnej, pogotowia ratunkowego odbyły się 3 spotkania w których uczestniczyli uczniowie wszystkich klas. 

We wrześniu 2014r. uczniowie naszej placówki spotkali się z przedstawicielem Policji z Wydziału Ruchu Drogowego z Opoczna i reprezentantem WORD z Piotrkowa Trybunalskiego p. Michałem Franasem. Przeprowadził on pogadankę dla uczniów na temat „Jestem bezpieczny na drodze”, „Bezpieczeństwo w drodze do i ze szkoły”. Funkcjonariusz policji przedstawił uczniom wszelkie zagrożenia, jakie mogą oni napotkać ze strony starszych kolegów, rówieśników. Przypomniał podstawowe zasady z zakresu ruchu drogowego oraz zwrócił uwagę uczniom na konieczność używania odblasków.

Dla poprawy bezpieczeństwa Gmina i Miasto Drzewica ufundowała opaski odblaskowe dla wszystkich uczniów szkoły.

Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną „Pamiętaj, masz jedno życie”- płyta opracowana przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, a także „Bezpieczna droga z radami Spongeboba” opracowaną przez Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

W listopadzie odbyło się spotkanie z przedstawicielami Komendy Powiatowej Straży Pożarnej z Opoczna na temat ochrony przeciwpożarowej, bezpiecznego zachowania się szkole, domu, na ulicy. Tego dnia odbyły się ćwiczenia ewakuacyjne na wypadek pożaru w budynku szkoły. Wszyscy uczniowie i pracownicy zgodnie z planem ewakuacji opuścili szkołę i udali się na zewnątrz budynku. Wychowawcy klas zdali raport o frekwencji. Ewakuacja przebiegała w sposób sprawny (ok. 2  minut). Nad bezpiecznym przebiegiem ewakuacji czuwali przedstawiciele straży – strażak Łukasz Kaszuba, st. sekcyjny – Arkadiusz Wiktorowicz, mł. asp. Dariusz Kszczot.  Akcja przeciwpożarowa była ogromnym przeżyciem dla uczniów tutejszej placówki. Następnie uczniowie z wielkim zainteresowaniem oglądali wóz strażacki i jego wyposażenie. Dzięki tak profesjonalnie przeprowadzony pokazom ratowniczym uczniowie poszerzyli swoje wiadomości na temat właściwego zachowania się sytuacjach zagrożenia. Ponadto uczniowie klas I-III uczestniczyli w wycieczce do Państwowej Straży Pożarnej w Opocznie, gdzie zwiedzali budynek straży i uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez strażaków.

24.1.2014r. odbyło się spotkanie profilaktyczne z udzielania pierwszej pomocy z udziałem przedstawiciela ratownictwa medycznego – p. Alberta Klimka. Celem tego spotkania było kształtowanie umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz umiejętności dbania o zdrowie i sprawność fizyczną uczniów.

W ramach zajęć świetlicowych poprzedzających spotkanie z ratownikiem uczniowie obejrzeli film instruktażowy „Ratujemy i uczymy ratować” wydany przez Fundację Wielkiej Orkiestry  Świątecznej Pomocy. Mieli możliwość poznania i przećwiczenia sposobów udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Na fantomie ćwiczyli sztuczne oddychanie, a na swoich rówieśnikach opatrywanie różnego typu ran.

Uczniowie przypomnieli sobie zasady udzielania pierwszej pomocy od momentu zetknięcia się z poszkodowanym, przez  wezwania pomocy przez telefon, po wykonanie czynności ratujących życie.

Wnioski:

Po przeprowadzonych zajęciach profilaktyczny uczniowie:

  • znają zasady bezpiecznego zachowania się w domu, szkole, na ulicy
  • wiedza jak bezpiecznie korzystać z dróg publicznych
  • wiedzą gdzie i kiedy należy używać odblasków
  • wiedzą jak należy zachować się w domu pod nieobecność rodziców
  • znają metody postępowania w sytuacjach zagrożenia 
  • znają zasady udzielania pierwszej pomocy i numery alarmowe.